Na rynku dostępne są różne Misy WC, które można podzielić według co najmniej paru kryteriów. W poniższym artykule postaramy się przyjrzeć temu podstawowemu wyposażeniu każdej łazienki, z uwagi na rodzaj zastosowanego odpływu, rozmiar, jak i mocowanie miski do podłoża. 

Typ zastosowanego odpływu 

Podczas wybierania samej miski WC nie mamy już bezpośredniego wpływu na typ zastosowanego odpływu. Trzeba go wybrać właściwe do przeprowadzonej kanalizacji w łazience. Wyróżnić możemy dwa typy misek podzielone z uwagi na typ odpływu: 

  • miski typu warszawskiego – mają na wyposażeniu pionowy odpływ i można je nabyć do łazienkę, w których kanalizacyjne podejście umiejscowione jest na stropie albo w podłodze, 
  • miski typu poznańskiego – odznaczają się odpływem w wersji poziomej, który przeznaczony został do kanalizacyjnego podejścia zamieszczonego w ścianie,
  • miski mające uniwersalny odpływ – sprawdzają się w tych miejscach, w których nie zmieści się WC kompakt warszawskiego typu. 

Podział ze względu na rozmiar 

Dosyć ważną częścią mającą wpływ na komfort używania łazienki, jak i jej wizualny odbiór, ma wymiar samej miski. Ma tu znaczenie szczególne w małych gabarytowo pomieszczeniach, gdzie na niewielkiej powierzchni usytuowana jest większa część sanitariatów.

Wówczas także WC kompakt nie może być nazbyt duży, ażeby nie utrudniał skorzystania przykładowo z umywalki. Warto także mieć na uwadze, iż uniwersalne miski do WC są znacznie dłuższe od reszty typów (Warszawskiego oraz poznańskiego). 

Podział z uwagi na typ mocowania do podłogi 

W tym przypadku producenci sanitariatów przewidują dwa różne rozwiązania: 

  • mocowanie schowane w obudowie – miejsce mocowania jest niemalże niewidoczne, a przy tym na misce nie będzie się zbierać nadmierna ilość kurzu,
  • mocowanie standardowe – czyli przykręcanie miski od góry.