Mogłoby się wydawać, że bateria to element, który powinien cechować się głównie dekoracyjnością i estetyką. Wbrew pozorom znaczenie mają także inne jego cechy. Rodzaj armatury wpływa na sposób montażu i należy go odpowiednio dopasować do modelu umywalki czy wanny. W związku z tym decyzja powinna być przemyślana i uwzględniać istotne parametry techniczne dodatku. Jakie znaczenie mają baterie łazienkowe?

Baterie łazienkowe bywają często bagatelizowane, jako mało istotny szczegół wykończenia łazienki. Niemniej, odgrywają istotną rolę w aranżacji pomieszczenia, wpływając nie tylko na jego estetykę, ale również wygodę użytkowników. Wybierając konkretne rozwiązanie, należy zatem kierować się spójnością estetyczną z aranżacją pomieszczenia, uwzględniając jednocześnie funkcjonalność, bezawaryjność, jak i komfort użytkowania.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie utrzymania czystości, higiena czy ograniczenie zużycia wody. Sprawdzając poszczególne parametry techniczne baterii łazienkowych, spotykamy się z różnego rodzaju kolorami i kształtami czy materiałami, które decydują o praktyczności czy estetyce poszczególnych modeli.

W jaki sposób prawidłowo dobrać baterię do umywalki i wanny?

Wybierając armaturę łazienkową, należy uwzględnić istotne znaczenie proporcji. Zestawiając mały kran z dużą umywalką i odwrotnie, zyskamy niedopasowany zestaw o nieharmonijnym wyglądzie. Dotyczy to nie tylko kwestii estetycznych.

Bezwzględnie kran należy dopasować do kształtu wanny czy umywalki. W przypadku gdy wylewka będzie zbyt krótka, woda nie spłynie bezpośrednio do niecki, natomiast będzie nieestetycznie rozpryskiwać się na ściankach urządzenia. Z kolei wysoka wylewka, w przypadku której woda spływa z dużej wysokości, wymaga głębokiej umywalki czy wanny, aby woda nie rozpryskiwała się na boki.