Płyty g-k stały się dość popularne w budownictwie. Wykorzystuje się je, aby powstały ściany, sufity, okładziny ścian, sufity podwieszane, a nawet elementy dekoracyjne. Praktycznie wszystko jesteśmy w stanie, z tych płyt utworzyć jedynie trzeba czekać na decyzje projektanta czy architekta. Jednakże często dochodzi do sytuacji, w której wykonawcy zapominają o dobraniu odpowiednich profili do płyt gipsowo-kartonowych. Właście od profili zależy czy dana konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała na wszelakie urazy. Z tego też powodu warto zapoznać się z profilami przyściennymi nieco bliżej.

Czym odznaczają się profilie do płyty g-k?

Profilie są wykorzystywane do budowy stelaży, które stanowią szkielet konstrukcji z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych. Na rynku znajdziemy kilka takich profili przeznaczonych właśnie do tego zadania. Zazwyczaj poszczególne modele różnią się od siebie kształtem oraz zastosowaniem.

Wszystkie profile powstają z ocynkowanych ogniowo profili stalowych. Warstw cynku może być różna, lecz profile mające cienką warstwę cynku nie są zalecane do pomieszczeń, w których utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza pokroju kuchni czy łazienki.

Jeżeli chodzi o grubość, to nie powinna ona być mniejsza niż 0,55 mm, ponieważ profile poniżej tej wartości mają skłonność do odkształcania i wyginania pod wpływem ciężaru konstrukcji.  

Jakie profile do budowy ścianki działowej?

Konstrukcję ścienną z wykorzystaniem profili stalowych https://www.reahurt.pl/produkt/zobacz/878,profil-przyscienny-best stosuje się jedynie w przypadku wolno stojących ściana działowych. Do jej budowy możemy wykorzystać kilka rodzajów profili, które można łączyć z karto-gips. 

Profile CW, czyli tak zwane słupki

Te profile ustawia się w ścianie pionowo. Zazwyczaj wyposażone są w otwory, umożliwiające prowadzenie instalacji elektrycznych wewnątrz zabudowy. W przypadku profili UW to mocują płyty g-k w poziomie od sufitu czy podłogi, lecz nie oznacza to, że nie możemy tego wykorzystać na przykład nad drzwiami.